Idea's to help you get your PowerPro
Posted: Thu Mar 14, 2013 8:10 pm
I grew up poor, I lived just above poor, I retired poor, and I expect to die poor.
So if I can afford a powerpro you might be able to as well. I'm sure some other have some ideas as well so feel free to add your ideas.
I'd say the first thing to do is make a nice table on paper to get started with. A row of cost saving ideas, a row of possible savings and a row to see how well you are doing.
Stop subscribing to magazines. Example of this might be you get three woodworking magazines at say $12 each per year. Savings $36. If that is more like 10 magazines well then you do the math.
Stop in at the coffee shop on your way to work 5 days a week. Change that to 1 or no days, savings at say $4 a cup for 40 weeks per year (40*4*4=$640)
Do a staycation. You could easily save enough for an upgrade. Normally go for two weeks, change that to one week. If you save say a $100 a day for that 7 days you save a total of $700.
Cable TV, I don't have this but from the advertisements I see this could be a easy $50 a month savings, even if you only do if for a year or two. Savings for year $600.
I don't have a cell phone but again from advertisements they can be quite expensive, so by going to a less expensive service or maybe even going without for a year or so could get you enough for that powerpro.
Got a cell phone and a land line? See about dropping the land line, savings of say $25 a month or $300.
I'm retired so I save money in the winter by staying at home a lot. I can go from 7 to 10 days without taking the van out. So far this year I have gotten gas twice and I still have more then a half tank so I will go another week or so before filling up. I know that this would be impossible for a lot of you but I think if you really watched your driving and limited your trips and combined outings you could save $500-$600 a year.
Eating out for us happen very little. Even when we do go out we hit places where two people can eat for less then $20. I'd guess we spend less then $100 for a year on eating out. Now you may not want this as a life change but for a year or two.... at least think about it. Since I know some people who go out 2 or 3 times a month and spend $60 at least each time I project a savings of (3*12*60=$2160) for them. You have to figure that out for your own situation.
When I worked I took my lunch most days. Others would go out each day and that took extra gas and say $5 for the lunch. I'm not sure of the cost of the lunches I had but I'd have to say I bet I save $3 a day on average. For someone who works say 40 weeks a year and ate a home made lunch 4 days a week then (40*4*3= $480).
Loto...... Now this is a true story. I went out with a group of people on Wed.'s, the other 5/6 of the group would buy tickets accounting for between $3/$4 each and I would save my $. We did this for 15 years. I would save up and buy a new tool, I'd then tell them about my new tool over lunch. They kept telling me how they were going to win it big sometime and then I'd be sorry. As you can guess it never happened but I got a nice collection of tools. So say you play $3 a week for 52 weeks you can save yourself $156. Now I know some play a lot more and perhaps some of you may have won some money but if you are saving up for a powerpro I'd start with this savings.
I'm a none smoker so I have no idea how much you pay for the pleasure but I did hear that in Chicago they are over $12 a pack. If you have two pack a day habit then I can see it might be hard to do but by cutting back to one pack that could be a savings of (12*365=$4380).
New car every two/three years? I can't do any real math here as there are too many unknowns but I think if you extend that by a year or two you can find a new powerpro in your future.
Hey if you pay say $37 a month for internet service if you give it up for a year then (37*12=$444).
What do you spend on birthday gifts? Wife/husband say $100, bet you could make something for less, then save the money towards the powerpro. You can add up some more by adding homemade gifts for the rest of your list. Not a lot of money but ever little bit helps.
I'm sure a lot of you have some other tips to save money so I will let you add them.
Ed
So if I can afford a powerpro you might be able to as well. I'm sure some other have some ideas as well so feel free to add your ideas.
I'd say the first thing to do is make a nice table on paper to get started with. A row of cost saving ideas, a row of possible savings and a row to see how well you are doing.
Stop subscribing to magazines. Example of this might be you get three woodworking magazines at say $12 each per year. Savings $36. If that is more like 10 magazines well then you do the math.
Stop in at the coffee shop on your way to work 5 days a week. Change that to 1 or no days, savings at say $4 a cup for 40 weeks per year (40*4*4=$640)
Do a staycation. You could easily save enough for an upgrade. Normally go for two weeks, change that to one week. If you save say a $100 a day for that 7 days you save a total of $700.
Cable TV, I don't have this but from the advertisements I see this could be a easy $50 a month savings, even if you only do if for a year or two. Savings for year $600.
I don't have a cell phone but again from advertisements they can be quite expensive, so by going to a less expensive service or maybe even going without for a year or so could get you enough for that powerpro.
Got a cell phone and a land line? See about dropping the land line, savings of say $25 a month or $300.
I'm retired so I save money in the winter by staying at home a lot. I can go from 7 to 10 days without taking the van out. So far this year I have gotten gas twice and I still have more then a half tank so I will go another week or so before filling up. I know that this would be impossible for a lot of you but I think if you really watched your driving and limited your trips and combined outings you could save $500-$600 a year.
Eating out for us happen very little. Even when we do go out we hit places where two people can eat for less then $20. I'd guess we spend less then $100 for a year on eating out. Now you may not want this as a life change but for a year or two.... at least think about it. Since I know some people who go out 2 or 3 times a month and spend $60 at least each time I project a savings of (3*12*60=$2160) for them. You have to figure that out for your own situation.
When I worked I took my lunch most days. Others would go out each day and that took extra gas and say $5 for the lunch. I'm not sure of the cost of the lunches I had but I'd have to say I bet I save $3 a day on average. For someone who works say 40 weeks a year and ate a home made lunch 4 days a week then (40*4*3= $480).
Loto...... Now this is a true story. I went out with a group of people on Wed.'s, the other 5/6 of the group would buy tickets accounting for between $3/$4 each and I would save my $. We did this for 15 years. I would save up and buy a new tool, I'd then tell them about my new tool over lunch. They kept telling me how they were going to win it big sometime and then I'd be sorry. As you can guess it never happened but I got a nice collection of tools. So say you play $3 a week for 52 weeks you can save yourself $156. Now I know some play a lot more and perhaps some of you may have won some money but if you are saving up for a powerpro I'd start with this savings.
I'm a none smoker so I have no idea how much you pay for the pleasure but I did hear that in Chicago they are over $12 a pack. If you have two pack a day habit then I can see it might be hard to do but by cutting back to one pack that could be a savings of (12*365=$4380).
New car every two/three years? I can't do any real math here as there are too many unknowns but I think if you extend that by a year or two you can find a new powerpro in your future.
Hey if you pay say $37 a month for internet service if you give it up for a year then (37*12=$444).
What do you spend on birthday gifts? Wife/husband say $100, bet you could make something for less, then save the money towards the powerpro. You can add up some more by adding homemade gifts for the rest of your list. Not a lot of money but ever little bit helps.
I'm sure a lot of you have some other tips to save money so I will let you add them.
Ed